chl-logo

معرفی رشته پرستاری

معرفی رشته پرستاری

 

رشته پرستاری از جمله رشته‌های پرطرفدار پیراپزشکی است . اگرچه تقریبا همه داوطلبان گروه علوم تجربی به سودای پذیرفته شدن در رشته پزشکی، دندانپزشکی یا داروسازی به این رشته وارد می‌شوند، اما در صورتیکه نتوانند رتبه مناسب برای این سه رشته را کسب کنند، حتما رشته پرستاری یکی از انتخاب‌های مهم آنها در انتخاب رشته کنکور سراسری آنها خواهد بود.

کار درمان در نظام سلامت کشورها، فعالیتی کاملا تیمی است که تنها در صورتی کارآمد خواهد بود که همه اجزای تیم کادر درمانی، با هم به طور هماهنگ و مؤثر فعالیت کنند. در تیم درمانی، پرستاران جایگاه ویژه‌ای دارند و بدون آنها حلقه‌های متصل به هم نظام درمانی، از هم خواهد پاشید. نقش‌های پرستاران به اندازه‌ای مهم است که به هیچ عنوان جایگزین پذیر نیستند. به همین جهت است که تقریبا هیچ پرستار بدون شغلی را نمی‌بینیم، زیرا که تقاضا برای این شغل بسیار زیاد است.

 

معرفی رشته پرستاری در دانشگاه

رشته پرستاری جزو رشته‌های 4 ساله و کارشناسی گروه علوم تجربی است. رشته پرستاری به همراه ده رشته دیگر مانند پزشکی و دندانپزشکی، از رشته‌هایی هستند که بعد از فارغ‌التحصیلی 2 سال طرح اجباری دارند که باید گذرانده شود. البته این دوره دو ساله برای آقایان در حکم سربازی آنهاست.

در طی این 4 سال، حدود 130 واحد باید گذرانده شود که همانند رشته پزشکی و دندانپزشکی، در دوره تحصیل یک بخش کارآموزی و کارورزی نیز تعریف شده است. در رشته پرستاری، این دو دوره، در ترم 7 و 8 صورت می‌گیرد.

در ترم‌های ابتدایی دروس عمومی و پایه همچون فیزیولوژی، انگل و میکروب شناسی، بیوشیمی و … گذرانده می‌شود و دروس تخصصی مانند آناتومی، اصول و فنون پرستاری و … درترم‌های بالاتر تدریس می‌شوند.

 

رشته پرستاری مناسب چه افرادیست؟

با توجه به نقش پرستار در کادر درمان و ارتباط مستقیم و مستمر او با بیمار، پزشک و همراه بیمار، صبر و حوصله و درک احساسی بالا از ویژگی‌های اساسی است که یک پرستار باید داشته باشد.

از طرفی پرستار تا حدود زیادی مسئول دارو رسانی طبق دستور پزشک، کنترل علائم حیاتی، پانسمان و بخیه و … یا به عبارتی مجری دستورات پزشک و کنترل اثرات آن بر بیمار است؛ در کنار این نقش مهم، بایستی به درج گزارشات روزانه نیز بپردازد. لازمه این وظایف، داشتن تمرکز، دقت و انضباطی مثال‌زدنیست.

از آنجاییکه پرستار پل ارتباطی بین بیمار، همراه بیمار، پزشک و سایر افراد درگیر در تیم درمانی محسوب می‌شود، توانایی در برقراری ارتباط، حس همدردی، دلسوزی و کمک به دیگران قابل توجهی را طلب می‌کند.

تصور کنید شما با بیماری سروکار دارید که احتمالا از شدت درد به خود می‌پیچد، به طور همزمان با خانواده و همراهان نگران او روبرو می‌شوید؛ در عین حال باید گوش به فرمان پزشک نیز باشید تا بهترین دستورالعمل درمان را برای درمان بیمار از او دریافت و اجرا کنید. مدیریت کردن این مجموعه از برخوردهای هیجانی، نیاز به تمرکز، دقت و توانایی درک حس افراد دارد.

وقتی به معرفی رشته پرستاری از زبان دانشجویان و تجارب آنها می‌پردازیم، همه آنها متفق‌القول بر این نکته تاکید می‌کنند که شاید مهمترین ویژگی مورد نیاز برای پرستاری، عشق به کمک به مردم و عشق به کار پرستاریست. در غیراینصورت تحمل این حجم از وظایف و فشارکاری و احساسی، بسیار سخت و سنگین خواهد بود.

بسیار مشاهده شده که پرستار با تمام توان در حال خدمت رسانی به بیمار و آرام کردن همراه بیمار است، اما به هیچ عنوان این زحمات وی توسط بیمار و همراه او دیده نمی‌شود و قدردانسته نمی‌شود. قرار گرفتن در این وضعیت به خستگی کاری پرستار، بیش از پیش خواهد افزود.

اگرچه قانون با حمایت کامل از کادر درمان برای افرادی که به پرستاران توهین کنند و با آنها بدرفتاری کنند، مجازاتی تا 6 ماه حبس در نظر گرفته، اما این قوانین آنچنان بازدارنده نیست و ما همچنان موارد بسیاری را مشاهده می‌کنیم که پرستاران از شرایط سخت کاری خود و به ویژه برخورد نامناسب بیمار وهمراه بیمار با خود شکایت دارد.

در صورت امکان، پیش از انتخاب رشته پرستاری، حتما سعی کنید یک روز را در بیمارستان به بررسی شرایط حاکم بر محیط کاری آنها سپری کنید تا از نزدیک متوجه ماجراها شوید. اگر با دیدن این شرایط باز هم تمایل به پرستار شدن داشتید شما خواهید توانست تبدیل به یک پرستار خوب شوید.

 

معرفی رشته پرستاری و بازارکار آن

به طور کلی وضعیت رشته پرستاری و بازارکار آن مثبت ارزیابی می‌شود. نیاز و تقاضا برای رشته پرستاری آنقدر بالاست که تقریبا هیچ فارغ‌التحصیل پرستاری بیکار در کشور نداریم. فقط گاهی موارد دیده می‌شود که آنهم خود افراد تمایل به کار ندارند. بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی، درمانگاه‌ها، مراکز نگهداری سالمندان وکودکان متقاضی استخدام پرستار هستند.

از ویژگی‌های خاص رشته پرستاری این است که در حین تحصیل (از اواخر سال 3)، دانشجویان در صورت تمایل به کارکردن در بیمارستان، حقوق دریافت خواهند کرد. به عبارتی در زمانیکه فرد در حال گذراندن دوره کارآموزی و کارورزی خود است می‌تواند حقوق دریافت کند و درآمد شخصی داشته باشد.

شاید تنها موضوع ناراحت‌کننده در مورد رشته پرستاری اختلاف درآمد زیاد با رشته پزشکی است که این موضوع همواره مورد بحث جامعه پرستاران بوده است.

نکته قابل ذکر در مورد بازارکار رشته پرستاری این است که برخلاف تصور عموم، حقوق پرستاران مشغول در بخش خصوصی با بخش دولتی تفاوت چندانی ندارد و طبق قانون همه تقریبا یکسان حقوق دریافت می‌کنند. اما مواردی از قبیل مدرک تحصیلی، نوع مسئولیت تغییراتی را در حقوق آنها ایجاد خواهد کرد.

در سال‌های اخیر، به علت نیاز کشورهای خارجی به پرستار زبده و کارآزموده، امکان کار در کشورهای دیگر نیز برای پرستاران به وجود آمده است؛ اما برای این منظور بایستی سطح زبان بسیار عالی‌ای داشته باشید تا در برقراری ارتباط با بیمار مشکلی نداشته باشید. سابقه کاری نیز برای این منظور بسیار مهم است که از طرف کشور مقصد مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد.

 

شرایط کاری رشته پرستاری

پرستاران در هر بخشی مشغول به کار باشند، سه شیفت برای آنها تعریف می‌شود که طبق جدول زمانبندی، هر نفر بایستی در برنامه هفتگی خود تعدادی شیف صبح، عصر و شب داشته باشد. علاوه بر این زمان‌هایی تحت عنوان آنکال نیز وجود دارد که در این زمان‌ها اگرچه پرستار در منزل است، اما باید آماده باشد که در صورت نیاز بیمارستان به آنها، خود را به محل کار برسانند.

مواردی ازقبیل تعطیلات عید نوروز و تابستان هم برای پرستاران معنی ندارد؛ هر زمان که به آنها نیاز باشد باید در دسترس باشند؛ مگر زمان‌هایی که مرخصی کاری می‌گیرند و یا شیفت نداشته باشند.

پرستاران در محیط کار، به تناسب علاقه، سابقه کارو تخصص در بخش‌های مختلف به عنوان پرستارشیفت، سرپرستار، پرستار بالینی و … به کار گرفته می‌شوند. امکان حتی رسیدن به پست ریاست بیمارستان برای پرستاران نیز وجود دارد اما به شرطی که حداقل مدرک کارشناسی ارشد پرستاری داشته باشند.

هر کدام از بخش‌های اطفال، داخلی، زنان و زایمان، مراقبت‌های ویژه و … شرایط کاری خاص به خود را دارند که با توجه به توانایی‌های فردی، سابقه کار و علاقه در یکی از این بخش‌ها مشغول به کار می‌شوند. به طور مثال پرستارن خانم که قابلیت برقراری ارتباط خوب با کودکان دارند، در بخش اطفال مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

معرفی رشته پرستاری و ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد

افرادی که علاقمند باشند می‌توانند پس از اتمام دوره کارشناسی، با شرکت در کنکور کارشناسی ارشد پرستاری، در گرایش‌های مختلف این رشته پذیرفته شوند. گرفتن مدرک کارشناسی ارشد پرستاری، حقوق آنها را نیز افزایش خواهد داد.

برخی گرایش‌های کارشناسی ارشد پرستاری عبارتند از: داخلی، جراحی، مدیریت، اطفال،آناتومی، فیزیولوژی و … .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

36 + = چهل-سه

پیمایش به بالا
دسترسی سریع