مشاوره تحصیلی کنکور

انتخاب رشته‌های خودپرداز

مشاوره انتخاب رشته پردیس خودگردان و خودپرداز

 

نام دانشگاه‌های پردیس خودگردان، در حقیقت تغییر یافته همان دانشگاه‌های پردیس بین‌الملل است که در سال‌های اخیر تغییر کرده است. در گذشته، دانشگاه‌های برتر در رشته‌های پرطرفدارخود، با هدف جذب دانشجوی خارجی، اقدام به تاسیس واحد بین‌الملل تحت عنوان پردیس بین‌الملل کرده‌بودند. به طور مثال دانشگاه صنعتی شریف واحد پردیس بین‌الملل خود را در کیش مستقر کرده بود.

با وجودیکه این دانشگاه‌ها با هدف جذب دانشجوی خارجی ایجاد شده بود، اما عمده ظرفیت آنها توسط داوطلبان ایرانی که در کنکور سراسری رتبه و تراز مناسب برای پذیرش در دانشگاه‌های دولتی را نداشتند، پر می‌شد. البته لازم به ذکر است که این داوطلبان حتما بایستی از توان مالی قابل توجهی برخوردار بودند؛ زیرا که شهریه واحدهای پردیس بین‌الملل بسیار بالا بود.

 

تغییر پردیس‌های بین‌الملل به رشته‌های پردیس خودگردان و سپس خودپرداز

با توجه به ناکام ماندن دانشگاه‌ها در جذب دانشجوی خارجی و دریافت درآمدهای ارزی، نام این دانشگاه‌ها به دانشگاه‌های پردیس خودگردان تغییر یافت. هر ساله این دانشگاه‌ها، با معرفی رشته‌های پردیس خودگردان، اقدام به جذب دانشجو می‌کنند. این رشته‌ها در دفترچه انتخاب رشته پردیس خودگردان اعلام می‌شود.

 

مزایای رشته‌های پردیس خودگردان برای دانشگاه‌ها

با توجه به رقابت و تقاضای شدید داوطلبان برای ورود به رشته های پرطرفدار، دانشگاه‌ها با تعیین شرایط تحصیل در دانشگاه‌های پردیس خودگردان، هر ساله درآمد خوبی کسب می‌کنند. افراد زیادی که موفق به پذیرش مستقیم در رشته‌های برتر روزانه نشده‌اند حاضر هستند با پرداخت هزینه نسبتا بالا، دانشجوی رشته‌های مورد علاقه خود در دانشگاه‌های پردیس خودگردان شوند.

به عبارتی دانشگاه پردیس خودگردان فرصتی برای کسب درآمد برای دانشگاه‌هاست. این موضوع برای بقای دانشگاه‌ها آنقدر اهمیت دارد که بعد از استقبال داوطلبان از رشته‌های پردیس خودگردان در کنکور سراسری، بسیاری از دانشگاه‌های برتر اقدام به تعریف رشته‌های پردیس خودگردان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا کردند.

در این سال‌ها حتی برخی دانشگاه‌ها بدون اینکه نیاز باشد درون دانشگاه خودشان رشته‌های پردیس خودگردان تعریف کنند، اقدام به تاسیس دانشگاهی کاملا مجزا تحت عنوان دانشگاه پردیس خودگردان کرده‌اند که شاید بتوان آنها را شعبه‌هایی از دانشگاه اصلی نیز در نظر گرفت.

 

رشته‌های پردیس خودگردان

از آنجاییکه مهمترین هدف ارائه رشته‌های پردیس خودگردان، کسب درآمد برای دانشگاه‌هاست، طبیعی است در دفترچه انتخاب رشته پردیس خودگردان، عمدتا با رشته‌های پرطرفدار مثل پزشکی، دنداپزشکی و … روبرو شویم. با توجه به رقابت بالا برای این رشته‌ها، افراد زیادی حاضر خواهند بود هزینه های بالای تحصیل در دانشگاه‌ پردیس خودگردان را پرداخت و در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنند.

تعداد رشته‌های پردیس خودگردان در گروه علوم تجربی بیشترین تعداد است و بعد از آن رشته‌های فنی گروه ریاضی از پرشمارترین رشته‌های پردیس خودگردان هستند. اما در گروه علوم انسانی، هنر و زبان، دانشگاه پردیس خودگردان، در هیچ رشته‌‌ای از طریق کنکور دانشجو نمی‌پذیرد.

 

نحوه پذیرش در دانشگاه پردیس خودگردان

دانشگاه‌های پردیس خودگردان کاملا تحت نظارت وزارت علوم هستند؛ بنابراین پذیرش در این رشته‌ها به جز در مواردی خاص، صرفا از طریق کنکور سراسری امکان پذیر است. با ثبت نام در کنکور سراسری و بعد اعلام نتایج و صدرو کارنامه اولیه، با توجه به نمره و تراز خود در هر زیرگروه، می‌توانید اقدام به انتخاب رشته‌های پردیس خودگردان کنید.

در گذشته پذیرش در دانشگاه‌های پردیس خودگردان به صورت نیمه متمرکز بود؛ یعنی بعد از کنکور سراسری، داوطلبان بایستی با شرکت در مصاحبه یا آزمون عملی، از نظر فاکتورهای دیگری نیز مورد سنجش قرار می‌گرفتند؛ داوطلبان بعد از ارزیابی این مصاحبه و نیز رقابت با سایر متقاضیان با توجه به تراز و نمره کسب شده در کنکور سراسری، پذیرفته می‌شدند.

اما در این سال‌ها، شرط مصاحبه در بسیاری از دانشگاه پردیس خودگردان برداشته شده است. اما همچنان دانشگاه امیرکبیر و صنعتی شریف، در رشته‌های پردیس خودگردان خود، بدون مصاحبه دانشجو نمی‌پذیرند که این موضوع متاسفانه منجر به بی‌عدالتی و پارتی بازی‌هایی در پذیرش این دانشگاه‌ها شده است.

توجه داشته باشید، در برخی رشته‌ها، دانشگاه پردیس خودگردان، اقدام به جذب بدون کنکور دانشجو در رشته‌های پردیس خودگردان و خودپرداز می‌کند که لیست این رشته‌ها هر سال در زمان مقرر در دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور اعلام می‌شود.

 

اعتبار مدرک دانشگاه پردیس خودگردان

با توجه به تحت نظارت وزارت علوم بودنِ رشته‌های پردیس خودگردان در دانشگاه‌های پردیس خودگردان، مدرک این دانشگاه‌ها از نظر علمی کاملا معتبر است. اما ذکر این نکته حیاتیست که عنوان پردیس خودگردان در مدرک تحصیلی شما نوشته خواهد شد. با این وجود، جای نگرانی وجود ندارد؛ زیرا که در جامعه علمی کشور، پذیرفته شده که دانشجویان فارغ‌التحصیل شده از رشته‌های پردیس خودگردان، سطح علمی قابل قبول و حتی بالاتری از بسیاری از دانشگاه‌های دیگر دارند. زیرا که سعی شده هیئت علمی و اساتید این رشته‌ها، از بهترین اساتید شعبه‌های اصلی این دانشگاه‌ها باشند. به طور مثال دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از اساتید خود برای تدریس به دانشجویان رشته‌های پردیس خودگردان دانشگاه شیراز استفاده می‌کند و با همان معیارهای دانشگاه روزانه آموزش داده و سنجیده می‌شوند.

 

میزان شهریه دانشگاه‌های پردیس خودگردان

همانطور که از اسم دانشگاه پردیس خودگردان پیداست، بودجه و هزینه‌های خود را صرفا باید از طریق شهریه تامین کنند و ردیف بودجه خاصی از طرف وزارت علون به آنها تعلق نمی‌گیرد. از طرف دیگر با توجه به هدف ارائه رشته‌های پردیس خودگردان، که همانا کسب درآمد برای دانشگاه‌های خودگردان است، ناگفته پیداست که هزینه و شهریه این دانشگاه‌ها بسیار بالاست؛ حتی بالاتر از هزینه و شهریه دانشگاه آزاد.

در سال‌های دور که قیمت دلار اینگونه افسارگسیخته بالا نبود، برای دانشجویان شاید به صرفه‌تر بود که با هزینه‌ای کمتر بتوانند رشته‌های مورد علاقه خود را در خارج از کشور، مثلا اکراین، روسیه و … بخوانند. اما با توجه به نرخ برابری دلار و ریال، دیگر تحصیل در این رشته‌ها در کشورهای دیگر شاید توجیه اقتصادی نداشته باشد.

به طور کلی شهریه رشته‌های خودگردان هر سال تغییر می‌کند و نمی‌توان رقم مشخصی برای این موضوع بیان کرد. در سال‌های گذشته شهریه رشته‌های کارشناسی ارشد رقمی در حدود 15 تا 20 میلیون بوده است. در مورد رشته‌های دکترای دانشگاه‌های پردیس خودگردان نیز این رقم به تناسب رشته، بین 35 تا 55 میلیون متغیر بوده است.

 

مشاوره انتخاب رشته پردیس خودگردان

در صورت هر گونه اشتباه در مورد انتخاب رشته پردیس خودگردان، شما متحمل هزینه مالی سنگینی خواهید شد. بنابراین لازم است پیش از انتخاب رشته، حتما درباره انتخاب‌های خود با مشاور انتخاب رشته پردیس خودگردان مشورت کنید.

فرض کنید شما در یکی از رشته‌های پردیس خودگردان قبول شدید اما بعد از مدتی متوجه شدید انتخاب شما اشتباه بوده است. شما باید از شرایط انصراف از تحصیل در دانشگاه‌های پردیس خودگردان اطلاع داشته باشید.

با توجه به رقابت زیاد بر سر ظرفیت‌های این رشته‌ها، بویژه در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی و … انصراف از تحصیل در دانشگاه‌های پردیس خودگردان بدون هزینه نخواهد بود. در هر کدام از دانشگاه‌های پردیس خودگردان، هیئت امنا جریمه‌ای را به طور قراردادی برای انصراف از تحصیل قرار داده است که دانشجویان انصرافی موظف به پرداخت آن هستند.

بنابراین پیش از هرگونه انتخاب رشته پردیس خودگردان، با مشاور انتخاب رشته مشورت کنید تا درباره شرایط دانشگاه، رشته و نیز هزینه‌های مختلف شما در طول تحصیل کسب اطلاع کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
دسترسی سریع