معرفی رشته پزشکی

معرفی رشته پزشکی

 

رشته پزشکی تقریبا جزو دو رشته پرطرفدار در بین داوطلبان رشته علوم تجربی کشور است. شرایط و درآمد بالایی که پزشکان دارند و نیز پرستیژ و جایگاه اجتماعی خاصی که افراد شاغل در حرفه پزشکی در میان مردم جامعه از آن برخوردارند، باعث شده آرزوی هر داوطلب گروه علوم تجربی پزشک شدن باشد. به جرات می‌توان گفت همه کسانی که وارد رشته علوم تجربی می‌شوند سودای پزشک شدن در سر دارند.

همه این موضوعات، رشته پزشکی را رشته‌ای پرطرفدار کرده است به نحوی که در این سال‌ها موارد بسیاری مشاهده شده که افراد از رشته‌ برق دانشگاه شریف انصراف می‌دهند و به قصد قبولی در رشته پزشکی، مجددا کنکور می‌دهند.

 

معرفی رشته پزشکی در دانشگاه

در صورتیکه دانشجوی رشته پزشکی طبق چارت درسی بتواند درس‌ها را پاس کند، طول مدت این رشته حدود 7 سال تا 7 سال و نیم خواهد بود. این مدت زمان به چند بخش تقسیم می‌شود:

  • 2 سال و نیم ابتدایی که دوره علوم پایه نامیده می‌شود. در طول این دوره، دروسی همچون آناتومی، فیزیولوژی، بافت و ویروس شناسی، بیوشیمی، اپیدمیولوژی، جنین شناسی و … تدریس می‌شود. مجموع 31 واحد درسی در این دوره تدریس خواهد شد.

در انتهای این مدت، آزمونی کشوری تحت عنوان آزمون علوم پایه برگزار می‌شود که کسب حداقل نمره 12 از 20 شرط قبولی در این آزمون است. قبولی در این دوره پیش نیاز ورود به بخش کارآموزی بالینی است.

  • دوره فیزیوپاتولوژی شامل 97 واحد درسی در 4 حوزه اصلی زنان، کودکان، جراحی و داخلی است. در این دوره دانشجو برای ورود به مرحله کارورزی آماده می‌شود. امتحان‌های این مرحله، در بسیاری از دانشکده‌های پزشکی کشور به صورت ماهانه برگزار می‌شود. به این صورت که بعد از اتمام یک بخش، مدتی کلاس‌ها تعطیل می‌شوند تا دانشجویان برای امتحان آماده شوند
  • دوره کارآموزی بالینی که در مدت 4 تا 5 ترم، واحدهای درسی تدریس خواهد شد. دامنه گسترده‌ای از بیماری‌ها در بیمارستان مورد آموزش قرار می‌گیرند. بع عبارتی علاوه بر بخش تئوری، بخش‌های عملی را نیز با حضور در بیمارستان خواهید آموخت. گاها برای آماده کردن هرچه بیشتر دانشجو، برنامه‌های کشیک سبک نیز برای آنها در نظر گرفته می‌شود.

عمده سختی‌های رشته پزشکی نیز از همین دوره آغاز می‌شود زیرا که کارهای عملی رشته پزشکی از این دوره شروع خواهد شد.

  • معروف‌ترین دوره تحصیل در در در رشته پزشکی همین دوره است که به آن دوره اینترنی می‌گویند. در این دوره دیگر خبری از کلاس تئوری نیست. دانشجوی پزشکی در این دوره کشیک‌های منظم دارد و زیر نظر استاد یا رزیدنت‌ها، وظایف متعددی به آنها محول می‌شود. این دوره حدودا دو ساله، آخرین مرحله برای آماده شدن دانشجوی پزشکی و تبدیل او به یک پزشک است.

 

معرفی رشته پزشکی بعد از فارغ‌التحصیلی

بعد از فارغ‌التحصیلی حتما دو سال طرح اجباری باید گذرانده شود تا مجوز راه‌اندازی مطب صادر شود. علاوه‌بر‌این، برای آن دسته از فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی، که تمایل به شرکت در دوره تخصص دارند نیز گذراندن این دو سال اجباریست. فقط به شرط داشتن معدل بالا یا جزو 2.5 درصد برتر بودن در آزمون علوم پایه یا پیش کارورزی، این امکان وجود دارد که بدون گذراندن دوره دو‌ساله طرح اجباری، در آزمون تخصص شرکت کنند.

 

رشته پزشکی مناسب چه افرادیست؟

شاید در نگاه اول، ظاهر این رشته بسیار جذاب و دلفریب باشد. اما پزشک شدن نیاز به روحیات خاصی دارد. رشته پزشکی جزو رشته‌ها و حرفه‌های بسیار پرفشار و پرمسئولیت است. افراد شاغل در این رشته بایستی از قدرت روحی بالا و توان کنترل احساس قوی برخوردار باشند.

علاوه بر این باید بدانند همزمان که باید بر احساسات خود مسلط باشند، باید بتوانند حس همدلی و کمک به هم نوع را نیز در خود تقویت کنند. در کنار این ویژگی‌های روحی، میل زیاد به، به روز بودن و یادگیری بیشتر و بیشتر، از ملزومات مهم این رشته‌ی سخت و دشوار است. باید بدانید با پذیرش در رشته پزشکی سختی‌های شما تمام نمی‌شود. بلکه شاید به نسبت بسیاری رشته‌های دیگر، سختی تحصیل بسیار دشوارتری داشته باشید؛ امتحان‌های متعدد و سخت، کارهای عملی دشوار، ارزیابی های میدانی، کشیک و بی‌خوابی، نداشتن تعطیلات تابستان و عید و … مجموعه ای از دشواری‌هایی است که دانشجوی پزشکی در طول تحصیل به آن دچار خواهد شد. بنابراین خیالی خام است که بعد از قبولی در رشته پزشکی، شما به تمام آرزوهای خود خواهید رسید.

گذشته از این، رشته پزشکی نیاز به افراد صبور و با پشتکار دارد. زیرا تا زمانیکه شما بتوانید به آرزوی خود یعنی پزشک شدن و داشتن درآمد خوب برسید، حداقل حدود 9 سال ( 7 سال با دو سال طرح اجباری) زمان نیاز دارید. به همین علت است که عده زیادی از دانشجویان رشته پزشکی در این سال‌ها، روی به مشاوره کنکور در حین تحصیل پزشکی و همکاری با موسسات کنکور کشور می‌آورند که متاسفانه اشتباهی بزرگ است. در این مسیر آنها نه تنها از سرعت پیشرفت خود برای طی کردن این مسیر 7 ساله سخت، کم نمی‌کنند، بلکه مشاوره کنکور مناسبی را نیز به علت نداشتن تخصص نمی‌توانند ارائه دهند.

این دست تمایلات دانشجویان رشته پزشکی، نشان از عدم رضایت مالی آنها در طول دوران تحصیل پزشکی است که باعث می‌شود به کارهایی از این دست، روی بیاورند؛ وگرنه انتظار ما از دانشجوی پزشکی خوب، تمرمز بر روی درس و مطالعات خود است.

 

معرفی کامل رشته پزشکی و بازار کار آن

با توجه به شمار زیاد فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی و نیز افزایش رو به رشد آنها، آمارها حاکی از آن است که تعداد پزشکان عمومی حاضر در جامعه از استاندارد جهانی بالاتر است. اما توزیع این پزشکان در کشور به طور ناهمگون صورت گرفته است. به همین علت، شرایط کاری و درآمدی پزشکان عمومی در شهرهای بزرگ به علت رقابت زیاد با مشکل روبروست اما در شهرهای کوچک‌تر اوضاع کمی بهتر است.

باید این حقیقت را پذیرفت که شرایط کاری فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی به خوبی گذشته نیست و دیگر نمی‌توان از رشته پزشکی به عنوان رشته‌ای با امنیت و درآمد شغلی بالا یاد کرد. لازم به ذکر است که همچنان درآمد این رشته، در کمترین حالت خود، از بسیاری رشته‌های دیگر بیشتر است، اما حتما با تصور داوطلب کنکور در هنگام انتخاب رشته در مورد درآمد خود بعد از 7 سال تلاش و کوشش شبانه‌روزی کاملا فاصله دارد.

 

امکان ادامه تحصیل در رشته پزشکی

فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی، بعد از دوره عمومی، تخصص‌های متعددی را در برابر خود دارند. اما پرطرفدارترین این تخصص‌ها تخصص پوست، چشم و رادیولوژی است؛ شاید علت این استقبال را بتوان به درآمد بالای متخصصین پوست، چشم رادیولوژی مربوط دانست. در مورد رادیولوژی اما مزیت دیگری نیز وجود دارد؛ مسئولیت کم پزشک متخصص رادیولوژی در قبال مریض (در مقابل مسئولیت پزشک در سایر تخصص‌ها) است که در کنار بحث درآمد، این رشته تخصصی را تبدیل به یکی از پرطرفدارترین تخصص‌های رشته پزشکی کرده است.

دوره تخصص به تناسب رشته، حدودا 4 سال به طول خواهد انجامید و در این دوره همانند دوره عمومی، سختی‌های کار، نیاز به مطالعه شبانه‌روزی و نیز کشیک‌های متعدد بسیاری وجود دارد که منجر به سخت شدن مسیر خواهد شد.

علاوه بر این عده زیادی از پزشکان عمومی به دنبال گرفتن تخصص در خارج از کشور هستند. با توجه به بحث قابلیت برقراری ارتباط موثر با بیمار، داشتن سطح زبان بسیار عالی، از شرایط اولیه گرفتن پذیرش رشته پزکس در خارج از کشور است. ذکر این نکته هم ارزشمند است که حتما فارغ‌التحصیلان از کشورهای با سطح علمی پایین، شرایط تاسیس مطب دشوارتری نسبت به افراد فارغ‌التحصیل از کشورهای با سطح علمی خوب، دارند. بنابراین در صورت تمایل به ادامه تحصیل در رشته پزشکی در خارج از کشور، از طریق مراجع وابسته به وزرات بهداست و آموزش کشور، از تایید قابل قبول بودن مدرک دانشگاه‌های مقصد برای ایران، اطمینان حاصل کنید.

بسیار مواردی مشاهده شده که فرد علاقمند، زمان و هزینه بسیاری را برای تحصیل در پزشکی در دانشگاه‌های هند، اکراین و… صرف کرده اما بعد از فارغ‌التحصیلی متوجه می‌شود این دانشگاه‌ها مورد تایید وزارت بهداشت ایران نبوده‌اند.

 

رتبه قبولی پزشکی

عوامل زیادی در این مورد مؤثر است. اما مهمترین موضوع عملکرد داوطلب در تراز زیرگروه یک خود است. علاوه بر این باید دانست هدف فرد پذیرش در کدام دانشگاه و کدام دوره است؛ زیرا که رتبه پذیرش در رشته پزشکی دانشگاه تهران با یاسوج، کاملا تفاوت دارد.

موضوع دیگر این است رشته پزشکی در دوره‌های روزانه، شبانه، دانشگاه آزاد، پردیس خودگردن ارائه می‌شود که هر کدام ملزومات خاص به خود را دارد.

درکنار این موضوعات، سهمیه مناطق، بومی گزینی، جنسیت، و اثر سایر سهمیه‌ها در رتبه قبولی پزشکی تاثیرگذار است. به همین علت نمی‌توان به سادگی درباره رتبه قبولی پزشکی، اظهار نظر کرد. از این رو توصیه می‌شود تمام تلاش خود را به کار ببندید تا بهترین رتبه ممکن را در کنکور سراسری به دست آورید؛ زیرا در اینصورت دست شما برای انتخاب‌های متعدد باز خواهد بود.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه

اسکرول به بالا