chl-logo

برای قبولی در رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی چه ترازی لازم است؟

این تراز چیست که همه کنکوری‌ها با آن درگیرند؟ لطفا به این نکته توجه کنید که تراز مورد نیاز برای قبولی در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی 1403 می‌تواند بر اساس عوامل متعددی مثل تعداد داوطلبان، سطح دشواری سوالات کنکور، ظرفیت دانشگاه‌ها و سیاست‌های آموزش عالی کشور در هر سال تحصیلی متفاوت است.

بنابراین برای قبولی در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه‌های سراسری، رتبه و تراز مورد نیاز می‌تواند بسته به دانشگاه و منطقه‌ای (مناطق سه گانه) که در آن شرکت می‌کنید، بسیار متفاوت باشد. مثلا رتبه‌های قبولی در دانشگاه‌های برتر مانند دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، اصفهان و شیراز برای رشته پزشکی خیلی باید بالا باشند و نیاز به کسب تراز بسیار بالایی در کنکور سراسری دارند. پس عدد قطعی نمی‌توان در نظر گرفت!

و رتبه قبولی رشته پزشکی منطقه 3 کنکور 95 96

بیایید یک مثال از کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ بگوییم. داوطلبی در منطقه ۲ با رتبه خفنِ ۲۵۰ توانست وارد دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه شود. اما نکته این جاست. همان سال فرد دیگری در منطقه ۳ با رتبه‌ای نه چندان عالی، ۱۵۰۰، هم وارد دانشگاه شد و در همان دانشگاه، پزشکی قبول شد.

پس اصلا روی این قضیه به‌صورت وسواسی، متمرکز نشوید. اما خُب پیش‌بینی جزء کارهای هر روزِ داوطلبان است و نمی‌توانند به آن فکر نکنند. درست است؟ پس با در نظر گفتنِ عوامل مختلف  تا حدودی پیش‌بینی کنید، اما 100 درصد نه!

دانشگاهتراز لازم
دانشگاه علوم پزشکی تهرانبین 11405 تا 11985
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتیین 11926 تا 12126
دانشگاه علوم پزشکی اصفهانبین 11926 تا 12126
دانشگاه علوم پزشکی شیرازحدود 10007

کارنامه و درصدهای قبولی رشته داروسازی

اگر روی دانشگاه خاصی تمرکز کرده‌اید و دنبال تراز لازم برای قبولی رشته داروسازی ۱۴۰۳ هستید، حتما تراز و کارنامه‌های همان دانشگاه را از هر جا که شده پیدا کنید! برای قبولی در رشته داروسازی در دانشگاه‌های سراسری ایران، داوطلبان باید درصدهای خاصی را در دروس مختلف کسب کنند. بر اساس کارنامه‌های قبولی سال‌های 1401-1402، مشاهده می‌شود که داوطلبانی که در دانشگاه‌های مختلف از جمله دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مشهد، تبریز، کرمان و بیرجند قبول شده‌اند، درصدهای متفاوتی در دروس زمین شناسی، زیست شناسی، شیمی، ریاضیات و فیزیک داشته‌اند. به‌عنوان مثال، داوطلب می‌تواند با کسب درصد 64 در زیست شناسی و 56.2 در شیمی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز قبول شود، در حالی که داوطلب دیگری با درصدهای 66.69 در زیست شناسی و 23.89 در شیمی می‌تواند در دانشگاه علوم پزشکی زنجان قبول شود​.

موارد بالا را توضیح دادیم اما سعی کنید خیلی درگیر تراز و رتبه نشوید. با استراتژی مطالعاتی قوی و داشتنِ مشاور و همراهانِ متخصص در مسیر باشید. شرکت در کلاس‌های آمادگی کنکور و برنامه‌ریزی دقیق برای مطالعه به شما کمک می‌کند تا تراز و رتبه‌ای کسب کنید که برای قبولی در این رشته‌های پرطرفدار نیاز دارید.

آخرین تراز سراسری برای رشته پزشکی ۱۴۰۳ چقدر است؟

برای قبولی در رشته پزشکی در سال ۱۴۰۲، تراز مورد نیاز بسته به دانشگاه و سهمیه متفاوت است. اما به طور کلی، انتظار می‌رود که داوطلبان برای داشتن شانس قبولی در این رشته باید حداقل تراز ۸۰۰۰ را کسب کنند.

برای قبولی در رشته پزشکی دانشگاه آزاد در سال‌های اخیر، داوطلبان باید حداقل تراز ۶۰۰۰ را کسب کنند.

برای قبولی در رشته پزشکی در سال ۱۴۰۲، تراز مورد نیاز بسته به دانشگاه و سهمیه متفاوت است. اما به طور کلی، انتظار می‌رود که داوطلبان برای داشتن شانس قبولی در این رشته باید حداقل تراز ۸۰۰۰ را کسب کنند.

برای قبولی در رشته پزشکی دانشگاه آزاد در سال‌های اخیر، داوطلبان باید حداقل تراز ۶۰۰۰ را کسب کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + = چهار

پیمایش به بالا
دسترسی سریع